Marka Nedir

 

Marka başvuru ve tescili işlemlerinde bahsedilen markanın T.C. yasalarında tanımı: Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Yaygın bilinen anlamı, sektörünüzde ürettiğiniz mal veya hizmetin adıdır. Ticaret unvanınız asla marka değildir. Marka tescili Türk Patent ve Marka Kurumu’da Marka tescil belgesi ile belgelendirilerek tescil edilir.

Sadece marka başvuru ve tescil işlemleri ile belgelendirilen markaların size ait olduğunu resmi olarak belirtebilirsiniz. Ticaret unvanınızı marka olarak kullanabilirsiniz. Ticaret unvanınızı da marka olarak kullanıyorsanız markanızı dolayısıyla ticaret unvanınız ile ürettiğiniz mal ya da hizmeti resmi kanallardan korunabilmek için markanızın tescilli olması gerekmektedir.

Tescil edilmeyen markalar üçüncü kişiler tarafından kullanılabilir hatta mülkiyet hakkı marka tescili ile tamamen üçüncü şahısların eline geçebilmektedir.

Marka tescili için marka başvurusu yapılmadan önce marka başvuru öncesi bir benzerlik araştırması yapılması ve marka tescili için ne derecede uygun olduğunun tespiti yapılması gerekmektedir.

Marka, kanun tanımı dışında “marka olmak” “markalaşmak” terimlerinin anlamları ile   algılandığında, bilinen, duyulan, revaçta olan, belirli bir ilgi durumu olunan, aidiyeti belli, mülkiyeti korunan kendine has sahibi olunmuş mal ya da hizmetin adını belirtmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir