Marka tescil süreci

Marka tescil süreci, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenmektedir. Yapılmış marka başvuruları sonucunda marka tescili ile sonuçlanmış marka başvurularına bakıldığında yaklaşık 6-7 aylık bir süre sonucunda Marka Tescil Belgesi çıkarılmaktadır.

Marka tescil süresini ayrıntılı olarak incelersek şu aşamalar söz konusudur:

  1. Aşama: Marka başvuru alındısı oluşturma…
  2. Aşama: Şekli inceleme…
  3. Aşama: 556 Sayılı Kanun hükmünde kararnamenin 7. Maddesine, 6769 sayılı Kanunun 5. Maddesine uygunluk açısından incelenmesidir. Bu aşamada uygun görüldüğünde bir sonraki aşamaya geçebilmektedir.
  4. Aşama: Resmi Marka Bülteni’nde 2 ay ilan edilmesidir. Bu aşamada marka başvurusuna üçüncü şahısların ya da tüzel kişiliklerin 2 ay içerisinde itiraz etme hakkı verilmektedir. Yayına itiraz edilen marka başvurusuİ.D.K’da ( Yeniden İnceleme ve Değerleme Kurulu) marka başvurusuna onay veren uzmanların dışında tekrar Y.İ.D.K tarafından incelenerek  ret ya da onay kararı alır. Bu aşama takriben 3-6 ay sürebilmektedir.
  5. Aşama: Marka tescil belgelendirilmesi kararının onaylanması için belirtilen noksanların tamamlanması talep edilir. İki ay süre içerisinde noksanlar tamamlandıktan sonra marka başvurusu, marka tescili ile resmi kayıt altına alınır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir